sie 132013
 

Antybiotyki, rozmowa z dr Pawłem Grzesiowskim


Artykuł z „http://rozmowy.onet.pl/artykul.html?ITEM=1141187&OS=54880”, 19.VI.2004, (wybrane pytania)

dr Paweł Grzesiowski: Dzień Dobry, Witam Państwa i czekam na pytania.

radekw: Czy antybiotyki używane w leczeniu przeziębień u małych dzieci mogą być niebezpieczne?
dr Paweł Grzesiowski: Tak, przeziębienie to choroba wirusowa, jeśli podamy antybiotyk nie leczymy wirusa a dodatkowo niszczymy florę dziecka.

zulka: Dlaczego lekarze zapisują antybiotyki stwierdzając infekcję wirusową? Przeczą w ten sposób sami sobie i swoim kwalifikacją
dr Paweł Grzesiowski: Nic dodać nic ująć.

Histronics: Czy można mówić o jakimkolwiek działaniu leczniczym naturalnych antybiotyków zawartych w cebuli i czosnku skoro rośliny te spożywamy na co dzień?
dr Paweł Grzesiowski: Oczywiście TAK, należy tylko uwzględnić ilość spożywanych warzyw – zjedzenie plasterka cebuli nie ma znaczenia, ale wypicie kilku łyżek syropu z cebuli może wyraźnie pomóc.

iza4: czy jest jakaś grupa antybiotyków, którą można zastąpić lekami homeopatycznymi? buba: homeopaci twierdzą ,że temperatura nawet do 40*C ( przy grypie , anginie ) nie powinna być powodem do zastos. antybiotyków ,czy ryzykować stosowanie leków homeopat. w takich sytuacjach ?
dr Paweł Grzesiowski: Niestety nie. Homeopatia nie ma bezpośredniego przełożenia na zabijanie bakterii, szczególnie w ciężkich zakażeniach.
dr Paweł Grzesiowski: Wysoka temperatura nie może być jedynym wskazaniem do podania antybiotyku,. Często wirusowe infekcje przebiegają z wysoką gorączką.

olga2: Czy są jakieś choroby przy których szczególnie niebezpieczne jest stosowanie antybiotyków???????
dr Paweł Grzesiowski: Tak, są to np. problemy jelitowe ponieważ antybiotyki niszczą florę bakteryjną. Nie powinno się stosować niektórych antybiotyków u chorych na nerki lub wątrobę.

iza4: czy to prawda, że częste chorowanie i zażywanie antybiotyków może być przyczyną bezpłodności?
dr Paweł Grzesiowski: Nie słyszałem o tym, ale to o niczym nie świadczy. Można by spekulować, że jest to możliwe wtedy, gdy całkowicie zniszczymy własną florę bakteryjną.

KoCuRo: Dzień dobry! mam pytanie. Już od kilku lat mniej więcej od połowy września do stycznia bardzo szybko się przeziębiłam. Staram się brać dużo witamin, jeść owoce. Jednak co roku jest ta sama sytuacja. Co mogę zrobić by jakoś sobie z tym poradzić?
dr Paweł Grzesiowski: To zależy od Twojego wieku, wykonywanej pracy i wielu innych czynników. Wiadomo, że jesień i zima to okres zwiększonej zachorowalności na wirusowe przeziębienia. „Służy” temu suche powietrze w domach (kaloryfery), alergia na roztocza, jak również przegrzewanie.

buba: Jakie objawy towarzyszące przeziębieniu u dzieci 10 letnich powinny pana zdaniem skłonić lekarza do zaordynowania antybiotyku , do „ którego momentu „ można leczyć domowymi sposobami ? Natalia___: A co z osobami uczulonymi na antybiotyki jakie mogą być reakcje ? Czy tylko wysypka, opuchlizna ?
dr Paweł Grzesiowski: Dziesięciolatek zakażony bakteriami w układzie oddechowym powinien mieć gorączkę, ropny katar lub odkrztuszanie, albo zapalenie ucha, aby otrzymał antybiotyk. Tak na prawdę są to rzadkie sytuacje – czasami raz, dwa w roku.

damajar: CZY JOGURTY STANOWI¡ OS£ONĘ ORGANIZMU W CZASIE LECZENIA ANTYBIOTYKAMI
dr Paweł Grzesiowski: Jogurty mogą stanowić taką osłonę, ale musza zawierać żywe kultury bakterii

damajar: Czy antybiotyk może rozwinąć w organizmie uśpione dotąd inne choroby?
dr Paweł Grzesiowski: To jest możliwe. Antybiotyk zabijając jedne bakterie zostawia pole dla innych.

Penicylina: Jak zapobiegać grzybicom, które nam zagrażają po kuracji antybiotykami?
dr Paweł Grzesiowski: Jak najrzadziej stosować antybiotyki a w trakcie kuracji antybiotykiem przyjmować probiotyki (np. jogurt)

Penicylina: Co robić, jeśli objawy grypy nie ustępują przez tydzień?
dr Paweł Grzesiowski: Pójść do lekarza i niekoniecznie prosić o antybiotyk.

m_grzanka: czy nie sadzi pan ze cala medycyna poszła w trochę złym kierunku? kiedyś byli lekarze którzy poświęcali się dla ratowania życia, a teraz chodzi o to, żeby wypisać jak najwięcej recept i pojechać na wycieczkę reszta się nie liczy.
dr Paweł Grzesiowski: Zgadzam się, jesteśmy poddawani stałemu naciskowi na branie różnych „używek”, w tym także leków i witamin. Koncerny farmaceutyczne sprzedają leki jak każdy inny towar a lekarz jest tylko pośrednikiem między firma a pacjentem. Dlatego konieczna jest zewnętrzna kontrola lekarzy wypisujących recepty i mądra współpraca z przemysłem farmaceutycznym.

marek_zegarek: co Pan sadzi na temat czosnku? czy naprawdę jest on taki dobry i czy ma działanie takie jak antybiotyk??
Penicylina: Czy zamiast antybiotyku można przyjmować np. nalewkę czosnkową? Mówi się wiele o antybakteryjnym działaniu tego warzywa.
dr Paweł Grzesiowski: czosnek zawiera substancje przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne ale tylko świeży, lub w postaci wyciągu, lub wywaru. Nalewka czosnkowa – jest dobra i zdrowa!

m_grzanka: O. Klimuszko ten od ziół powiedział kiedyś, że organizm po kuracji antybiotykowej wygląda jak las po pożarze, jak jest naprawdę? Czy jeśli antybiotyki tak strasznie niszczą nasz organizm to czy przypadkiem nie bardziej szkodzą niż pomagają?
dr Paweł Grzesiowski: jeśli są nadużywane to na pewno bardziej szkodzą niż pomagają.

Viki: Bo ja czegoś nie rozumiem.. podobno antybiotyki niszczą wyłącznie bakterie, na wirusy nie działają. A jak ktoś przy zwykłym wirusowym przeziębieniu weźmie antybiotyk to czemu mu to pomaga..?
dr Paweł Grzesiowski: To się nazywa efekt placebo, tzn. równie dobrze można byłoby łykać cukier w tabletkach. Wiele chorób ustępuje samo w ciągu kilku dni a podanie antybiotyku nic tu nie przyspiesza.

goja: czy anemia i podwyższona ilość białych ciałek (ponad 10 000) mogą być spowodowane długotrwałym stosowaniem antybiotyków – tetracyklina?
dr Paweł Grzesiowski: nie można tego wykluczyć, są to antybiotyki niszczące florę jelitową, która bierze udział w produkcji witamin wspomagających powstawanie krwinek.

niewolnica_pani_Kubackiej: (…) czy od antybiotyków organizm może się uzależnić??
dr Paweł Grzesiowski: Uzależnić tak jak od narkotyku – NIE, ale odporność osoby, która przewlekle przyjmuje antybiotyki ulega osłabieniu i w tym sensie uzależnia ją od tych leków.

cixi: czy częste przyjmowanie antybiotyków przez wiele lat może być przyczyną alergii?
dr Paweł Grzesiowski: Tak. Są na to dowody naukowe.

marek_zegarek: mówimy o szkodliwości antybiotyku, a co dokładnie się dzieje szkodliwego w organizmie? na czym polega to niszczenie organizmu??
dr Paweł Grzesiowski: Antybiotyk niszczy własną florę oraz selekcjonuje oporne szczepy. Ponadto może powodować różne działania toksyczne jak np. uczulenia, biegunkę, wysypkę.

ania4: jak to z tymi autoszczepionkami na gronkowca czy ma Pan jakieś doświadczenia
Autoszczepionki są eksperymentem medycznym, który nie daje trwałej pamięci immunologicznej, co oznacza, że „kuracja” musi być wielokrotnie powtarzana. Dodatkowo autoszczepionki nie są sprawdzone pod względem bezpieczeństwa. Nigdzie na świecie poza Polska o autoszczepionkach się nie pisze prac naukowych.

Papus: Panie doktorze, dlaczego nie są popularyzowane naturalne metody leczenia, dlaczego nawet ludzie z tytułami, tak zaciekle walczą z medycyna naturalna, ziołolecznictwem np??
dr Paweł Grzesiowski: Wciąż brakuje nam dobrze udokumentowanych wyników leczenia lekami pochodzenia naturalnego. Ale nie upoważnia to do zwalczania tych metod, bo jak wiadomo setki pokoleń z powodzeniem stosowały zioła i inne leki naturalne na podstawie obserwacji ich działania na ludzki organizm.

dr Paweł Grzesiowski: Bardzo dziękuję za spotkanie i bardzo ciekawe pytania. Pozdrawiam.

Wpis został przeczytany 3100 razy 🙂

 Posted by at 13:32

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)