sie 122013
 

Depo Povera czyli antykoncepcja w zastrzykach


Na rynku pojawiła się nowa możliwość antykoncepcji. Depo Povera czyli zastrzyk, który zabezpiecza przed zajściem w ciążę na 3 miesiące.

Jak zwykle łatwo znaleźć pozytywne opinie (wygoda, nie trzeba pamiętać, itp.) więc pozwolę sobie przedstawić opinie – jak zwykle – z drugiej strony.

Czasami ktoś się może zastanawiać dlaczego piszę tylko o negatywnych aspektach. To proste. Interesuje się zdrowiem, a negatywne opinie zazwyczaj są ukrywane. Pojedyńcze osoby, które odczuły na sobie negatywne skutki terapii lub leków nie odzywają się lub też natychmiast są przekrzykiwane, że to ICH wina, bo ICH organizm tak zareagował. Dlatego przedstawię tutaj parę negatywnych opinii i negatywnych działań tego typu antykoncepcji.

  • Przede wszystkim jeśli wystąpią skutki uboczne nie jest możliwe „zaprzestanie” brania leku. Działa on przez 3 miesiące więc jest możliwe trwanie skutków ubocznych przez taki właśnie okres. Oczywiście, w celu ich zmniejszenia lekarze będą przepisywać inne zastrzyki czy tabletki co będzie miało negatywny wpływ na organizm kobiety i tak już naruszony samym zastrzykiem DP,
  • Wiele kobie zadaje pytania w stylu – Brałam DP przez 9 miesięcy. Pół roku temu (9 miesięcy, rok) odstawiłam zastrzyki. Kiedy będę miała okres? Zazwyczaj okres NIE pojawia się w przeciągu 3 miesięcy po odstawieniu zastrzyków. Wiele kobiet przyznaje się, że po odstawieniu DP brały albo tabletki albo zastrzyki na wywołanie okresu,
  • Krążą pogłoski (na razie bardzo po cichu), że w niektórych szpitalach po porodzie mama dostaje taki zastrzyk DP „na wszelki wypadek”, oczywiście bez jej wiedzy,

Pozwoliłem sobie przytoczyć poniżej opinie kobiet, wybrane losowo z internetu:

„ja bym w tym miejscu dodala, ze z tym zastrzykiem nie jest wcale tak rozowo, przynajmniej moim zdaniem. mnie lekarka poinformowala(…), ze, „efekt antykoncepcyjny” moze utrzymywac sie znacznie dluzej niz wspomniane trzy miesiace. a konkretnie – rok, a nawet poltora.”

„nie wiem, kiedy zamierzasz miec drugie dziecko, ja jednak z tego wzgledu nie zdecydowalam sie powtorzyc zastrzyku. wzielam tylko jeden. oczywiscie nie musi tak byc, ale wolalam nie ryzykowac.”„

„Przez 6 m-cy stosowanie depo-provery nie mialam zadnych dolegliwosci zwiazanych z jej stosowaniem, nasilone pojawily sie dopiero 1,5 m-ca temu: glownie wybuchy goraca i zawroty glowy. Stany te powtarzajace sie kilkanascie razy dziennie zmienily moja decyzje co do stosowania dalszego tego srodka.”

„długi jest powrót do płodności przy stosowaniu zastrzyków hormonalnych – może trwać nawet 2 lata. Ponadto nie da się już zatrzymać ich działania, np. jeśli wystąpią skutki uboczne. Wady (za innym pismem): może spowodować nieregularne krwawienia, przyrost wagi, problemy z cerą, bóle głowy. Ryzyko zajścia w ciążę – 1 proc.”

„Moje dwie koleżanki też stosowaly ten rodzaj antykoncepcji, z czego jedna non stop wymiotowała i nie skusiła się na drugi zastrzyk.”

„Moga sie pojawic klopoty z cera i wlosami (przetluszczanie). Miesiaczki (jesli juz wystepuja) moga byc dluzsze i obfitsze.”

„Ja z kolei słyszałam bardzo negatywną opinię na temat tego zastrzyku. Chodziło o to, że Depo Prowera stosuje się w celach leczniczych a nie antykoncepcyjnych. Jest to bardzo duże stężenie hormonów i może spowodować w przyszłości kłopoty hormonalne u karmionego dziecka. (Opinia ta pochodziła od doświadczonego ginekologa.)”

„[po stosowaniu DP] od kilku miesięcy bardzo chcę drugiego dziecka, wręcz obsesyjnie myślę o ciąży i nic :(„

„Q:I’m 22 (…). After using Depo-Provera for two years I was due for my next injection in March but decided to miss it because I want another child. Since I came off, I’ve been bleeding almost constantly. (…) What’s happening to me, and will I be able to conceive again?
A:Depo-Provera (…) works by preventing ovulation for up to 12 weeks after a single injection. Unfortunately, irregular bleeding is a very common side effect, and it may change to become „no bleeding at all”. After the last injection, most women who manage to become pregnant do so within a year, but in some cases pregnancy may take even longer. this is usually because there\’s a residual suppression of ovulation – with periods remaining more irregular than those that existed before the injection was started. the fact that you still have problems with bleeding continuously will stop you from getting pregnant. Usually, when contraceptive treatment has produced ovary dysfunction it can eventually be returned to normal through use of fertility-type hormones. (…). Dr Howard Lee”

(tłumacząc:)
Pytanie: Mam 22 lata i po korzystaniu z zastrzyków przez 2 lata zdecydowałam się na kolejne dziecko. Jednak od chwili odstawienia DP mam ciągłe krwawienia. Co się dzieje ze mną i czy będę mogła jeszcze zajść w ciążę?
Odp: DP zabezpiecza przez 12 tygodni od wstrzyknięcia. Niestety, nieregularne krwawienia są bardzo częstym efektem ubocznym i mogą się przemienić w kompletny zanik krwawienia. Po ostatnim zastrzyku zajście w ciążę może potrwać do roku, jednak czasami trwa to dłużej. Zazwyczaj jest to spowodowane nieregularnością okresu w porównaniu z okresem przed braniem DP. W Twoim przypadku nieustanne krwawienia nie pozwalają Ci zajść w ciążę. Zazwyczaj może być to zatrzymane leczeniem hormonalnym. Dr Howard Lee

 

Wpis został przeczytany 5533 razy 🙂

 Posted by at 19:50

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)