sie 132013
 

Sklepy


Tak właściwie temat sklepów pewnie wykracza poza tematy poruszane na tej stronie, ale z drugiej strony jemy to co kupujemy w sklepach, a to co jemy wypływa na nasze zdrowie więc może jednak ma to coś wspólnego. Chodząc po sklepach (tych większych) zauważyłem kilka rzeczy, którymi chciałbym się podzielić.

  • Oświetlone półki i lady chłodnicze. Produkty, które powinny być przechowywane w chłodnym miejscu znajdują się w ladach chłodniczych. Lady zazwyczaj są raczej chłodne, ale. W tych ladach montowane jest oświetlenie, które emituje dosyć dużo ciepła. Nie ma to znaczenia, jeśli jakieś produkty są ustawiane w 1 warstwie. Jednak często się widzi produkty ustawiane w 2 lub 3 warstwach na półce tak, że najwyższa warstwa jest już prawie pod samą żarówką. Pomimo tego, że jest to lada chłodnicza produkty te dosyć mocno się nagrzewają. W każdym razie powyżej ich maksymalnej temperatury przechowywania. Zdarzyło mi się już wziąć jogurt do ręki, który był z wierzchu po prostu ciepły. Takie produkty mogą się już zepsuć w czasie stania w sklepie mimo, że ich okres przydatności jeszcze nie minął. Podobnie jest z kosmetykami – ustawione są na oświetlanych półkach. One także są nagrzewane. O ile szamponom to raczej nie szkodzi to wszelakie kremy już nie powinny być nagrzewane.
  • Przeceny. Zbliża się okres świąteczny i szaleństwo sklepowe sięga powoli zenitu. Ludzie wykupują wszystko co tylko da się kupić. Jakiś towar, który leżał przez cały rok wystarczy odkurzyć i zaraz się go sprzeda. Do tego – przeceny. „Ten a ten towar jest o połowę tańszy” – głosi wielki napis. Jednak często prawda jest inna. Nie patrzmy na wielkie plakaty, gdyż pokazują one nam to, co ktoś chce nam pokazać, a nie prawdę. Opiszę czekoladki. Jakiś miesiąc temu widziałem je na półce, wciśnięte w jakiś kąt. Kosztowały 13 zł. Ostatnio wszedłem do sklepu – już przy samym wejściu – stos tych samych czekoladek (dokładnie sprawdziłem). Nad nimi wielki plakat: „Uwaga – tylko w tym tygodniu PROMOCJA: 36 zł teraz TYLKO: 26 zł”. Widziałem taką cudowną „promocję” już przy kilku towarach. Warto patrzeć co się kupuje.
  • Wielka promocja jajek świątecznych. Ostatnio nastały święta Wielkiej Nocy. Z tej okazji w sklepach pojawiły się promocje jajek. Niby nic dziwnego. Jednak święta stają się okazją do swoistego rodzaju „nieuwagi”. Jajka powinny być składowane w temperaturze ok. 3 stopni C. W sklepach pojawiły się stosy jajek tuż przy głównych alejkach, gdzie temeratura wynosi ok. 22 stopni C. Jajko, które przeleży w takiej temperaturze jeden dzień jest tak samo świeże jak przechowywane w lodówce przez kilka dni. Wytłumaczeniem może być fakt, iż jajka te zostaną w święta sprzedane. Jest w tym nieco racji. Ale widziałem kilka dni temu (pod koniec kwietnia) podobny stosik jajek, który stał tam co najmniej kilka dni. Takie jajka nadają się wyłącznie do wyrzucenia. Nad stosikiem widniał wielki napis: PROMOCJA. myślę, że nie trzeba nic dodawać.

Wpis został przeczytany 1256 razy 🙂

 Posted by at 09:44

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)