sie 122013
 

Konserwanty


Zazwyczaj nie bardzo zastanawiamy się co tak naprawdę jest w kupowanych przez nas produktach. Ot, kupujemy pasztet, smarujemy nim chleb i to wszystko. Jednak do większej części kupowanej żywności dodawane są środki chemiczne (lub naturalne) które mają za zadanie polepszyć smak, przedłużyć okres przydatności do spożycia itp. Niektóre są naturalnymi środkami, a niektóre to wytwory syntetyczne, mające duży wpływ na nasz organizm.

Poniżej podałem „codzienne” produkty i wykaz zawieranych w nich środków chemicznych wraz ze skróconymi opisami

Czytając to nasuwa mi się jeden dowcip:
Pytanie do radia Erewan: „Czy to prawda, że jabłka rosnące w Czarnobylu są nieszkodliwe?”
Odpowiedź: „Tak, to prawda, należy jednak pamiętać o zakopaniu ogryzka co najmniej dwa metry pod ziemią.”


czekolada: substancja słodząca (sorbitol), lecytyna sojowa, E476, E150c
Sorbitol: Po przekroczeniu dawki 20 g/dzień mogą wystąpić biegunki. Ilość ta może być zawarta już w kilku łyżeczkach dietetycznej konfitury. W doświadczeniach (…) obserwowano tworzenie się kamieni moczowych i guzów nerek. Odradza się częste spożywanie.
E476: W testach (…)obserwowano powiększanie wątroby i nerek. Odradza się częste spożywanie.
E150c: W testach (…)stwierdzono skurcze i obniżenie ilości limfocytów (białych krwinek krwi). Odradza się częste spożywanie.
To jeśli chodzi o czekoladę – takie małe co nieco na „poprawę humoru”


rosołek w kostce: glutaminian sodu, inozynian sodu, guanylan sodu, kurkuma, E150c
glutaminian sodu: Osoby wrażliwe powinny uważać. Odradza się częste spożywanie.
inozynian sodu: 10-20 krotnie silniejsze działanie jako polepszacz smaku w porównaniu do kwasu glutaminowego. Brak wystarczających danych. Niemożliwe jest obecnie wydanie wiążącej opinii.
guanylan sodu: 10-20 krotnie silniejsze działanie jako polepszacz smaku w porównaniu do kwasu glutaminowego. Brak wystarczających danych. Niemożliwe jest obecnie wydanie wiążącej opinii.
kurkuma: Spożywany w dużych ilościach może powodować nadmierne wydzielanie żółci.
E150c: W testach (…)stwierdzono skurcze i obniżenie ilości limfocytów (białych krwinek krwi). Odradza się częste spożywanie.


masło: E160b – Niemożliwe jest obecnie wydanie jednoznacznej opinii.


niektóre „zdrowe” jogurty: Aspartan Może zawierać zanieczyszczenia, które (…) mogą być szkodliwe dla zdrowia. Dopuszczalne dzienne pobranie (…) wartość ta w przypadku osoby ważącej około 60 kg zostanie osiągnięta po spożyciu ok. 1200 g jogurtu light i ośmiu filiżankach herbaty słodzonej aspartamem, u dziecka ważącego 25 kg jednak już po spożyciu 600 g jogurtu light. Dla osób chorych na fenyloketonurię szkodliwy.


Nescafe 3in1: E331, E340, E452, E524, E554, E471
E340może zakłócić przyswajanie innych substancji mineralnych. Odradza się częste spożywanie.
E452mogą pogarszać wchłanianie wapnia, magnezu i żelaza oraz powodować osteoporozę i odkładanie się wapnia. Odradza się częste spożywanie.
E554Prowadzi do schorzeń spowodowanych odkładaniem się glinu w organizmie. U osób cierpiących na choroby nerek może dojść do kumulowania się glinu. Podejrzewa się, że glin jest jednym z czynników wywołujących chorobę Alzheimera. Uwaga pacjenci chorzy na chorobę Alzheimera. Odradza się częste spożywanie.


Napis na jednym z soków. Nic dodać nic ująć.


Przykładów jest wiele. Jeśli wpadnie mi w oko jakiś specjalny, umieszczę go na tej liście.

Wpis został przeczytany 1283 razy 🙂

 Posted by at 20:15

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)