sie 122013
 

Na wszystko jest odpowiedni czas


Pod takim „wielkim” tytułem chciałbym omówić wszystko co jest związane z czasem. No dobrze, nie wszystko, ale nieco podstaw. Czasem, jego upływem i pomiarami ludzie interesują się od dawna. Ludzie mają zegarki, kalendarze i zazwyczaj dokładnie wiedzą która jest godzina. Jednak rzadko kto z nas wie, że przyroda jak i sam człowiek ma również taki zegar w sobie.

W przyrodzie mamy pory roku. W Polsce jest to: wiosna, lato, jesień i zima. Według kalendarza zgodnego z Tao (tak w ogóle jest to kalendarz księżycowy) jest 5 pór roku, odpowiednio do pięciu przemian: wiosna, lato, jesień, zima i dojo. Niektórzy tłumaczą „dojo” jako późne lato; jakkolwiek jest to tłumaczone, występuje pomiędzy jesienią a zimą – zgodnie z pięcioma przemianami.

Pora roku Przemiana
wiosna Drzewo
lato Ogień
jesień Metal
pomiędzy porami Ziemia
zima Woda

Tak samo jak przyroda, tak i człowiek przechodzi kolejno przez wszystkie 5 przemian:

Okres życia Przemiana Opis
urodziny Woda
niemowlęctwo Drzewo rozwój podstawowych cech
dorastanie Ogień nauka, ciekawość świata, zdobywanie wiedzy, rozwój inteligencji i duchowy
przełom Ziemia zaprzestanie nauki, korzystanie ze zdobytej wiedzy, uzyskanie stabilności, lekcje z doświadczeń
starzenie Metal dojrzałość i doświadczenie czynią człowieka sprawiedliwym i realnym, pomoc innym, mądrość, porządkowanie
śmierć Woda zaprzestanie działań, wiara w umysł, przygotowanie do przemiany.

Człowiek powinien organizować swoje zajęcia odpowiednio do pór roku. Na wiosnę – „wiosenne porządki” tzn. oczyszczanie, wyrzucanie śmieci (te z głowy też), zaczynanie nowych prac, w lecie – można poświęcić czas na pracę, na jesieni – praca powinna być kończona, powinno się przygotowywać do odpoczynku i w zimie – raczej odpoczywać.

Nie znaczy to, że w zimie powinniśmy nie chodzić do pracy, a tak w ogóle to zapaść w sen zimowy. Chodzi tylko o to, żeby chronić energię (siłę), której w zimie mamy o wiele mniej.


Każdy z nas ma w sobie zegar, który steruje „wewnętrznym życiem”, steruje przepływem energii. Na poniższym obrazku jest przedstawiony taki zegar.

Zegar

Każdy z organów ma w czasie doby swoje 2 godziny maksymalnej działalności i 2 godziny minimum energii (spoczynek). Przykładowo: od godziny 1 do 3 max. ma wątroba, a min. – jelito cienkie. Pomiędzy 7 i 9 max. ma żołądek, a minimum żołądka jest od 19 do 21.

Posługiwanie się zegarem jest bardzo proste tylko co z tego wynika – ktoś mógłby zapytać. Już tłumaczę. Zgodnie z max. i min. poszczególnych organów człowiek może wykonywać różne prace lub też powinien odpoczywać. Weźmy pod uwagę:

Żołądek. Żołądek trawi jedzenie. Najwięcej siły ma pomiędzy godziną 7 i 9. Czyli wtedy kiedy powinniśmy jeść śniadanie. Minimum żołądka przypada pomiędzy 19 do 21 czyli kiedy zaczynamy odpoczywać. Zazwyczaj postępujemy odwrotnie – rano nie jemy śniadania, a kiedy żołądek nie ma siły – zaczynamy jeść kolację.

Okrężnica, czyli jelito grube. Odpowiedzialne jest za wypróżnienia. Max. energii ma pomiędzy godziną 5 i 7. Min – 17 i 19. Wiele osób ma problemy z wypróżnieniem. Jeśli korzystają z łazienki w godzinach 17-19 – wcale się temu nie dziwię. O tej porze jelito raczej śpi niż pracuje. Najlepiej korzystać z łazienki rano – pomiędzy 5 a 7.

Ale taki zegar to nie tylko instrukcja dla nas jak powinniśmy żyć. To również informacja o naszym zdrowiu. Są osoby, które budzą się o pierwszej w nocy, wstają, pochodzą, poczytają gazetę – po ok. 2 godzinach idą znowu spać. To najwyraźniej informacja, że coś jest nie w porządku z wątrobą (nadmiar, za dużo siły). Zawały serca zazwyczaj zdarzają się pomiędzy 23 a 1 lub pomiędzy 11 a 13. To max. i min. serca. Jeśli ktoś wyraźnie opada z sił pomiędzy 15 a 17 i najlepiej poszedłby spać – może to wskazywać na słabe płuca. To oczywiście nie jest wystarczające do postawienia diagnozy lecz można dowiedzieć się czegoś o stanie swojego organizmu.

Wpis został przeczytany 3170 razy 🙂

 Posted by at 19:36

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)