sie 132013
 

Sposoby oddychania


Głęboki wdech, głęboki oddech. Nie wszyscy wiedzą – więc czuję się w obowiązku napisać. To nie chodzi o głęboki oddech, taki jak zazwyczaj robi się u lekarza – zdmuchując mu wszystkie kartki z biurka. Chińczycy mówią, że głęboki wdech jest taki, że przymocowane do nosa piórko nie poruszy się.

Czasami na hasło „weź głęboki wdech” osoby podnoszą … ramiona. Tak jakby płuca znajdowały się pod pachami. Staramy się oddychać dolną częścią brzucha. Im niżej tym lepiej. Istnieje nawet ćwiczenie oddechowe – w wygodnej pozycji udrażniamy górne drogi oddechowe i oddychamy za pomocą mięśni brzucha. Najbardziej do tego nadają się pozycje zen i kwiatu lotosu. Nie oddychamy przeponą tylko mięśniami brzucha. Jest to doskonałe ćwiczenie oddechu, a jednocześnie doskonały masaż wewnętrznych organów.

Prędkość i rytm oddechu. Oddech jest zależny od właściwie wszystkiego – od wysiłku fizycznego, stresu, niebezpiecznych sytuacji, pobudzenia nerwowego. Jednak zazwyczaj jesteśmy w stanie nad nim panować. Nawet kiedy „sapiemy jak lokomotywa” możemy oddech zatrzymać na chwilę.

We wszystkich sytuacjach, chociaż czasami jest to trudne – powinno się oddychać przez nos. Kiedy staje się to zbyt trudne należy wdychać powietrze przez nos, a wydychać przez usta. Oddychanie przez usta, zwłaszcza przy dużym wysiłku fizycznym może prowadzić do chorób gardła. Czasami jest tak, że mamy katar, a zaraz potem boli nas gardło. To nie bezpośrednio przez katar tylko przez ciągłe oddychanie ustami.

Rytm oddechu – najlepszym rytmem jest 3-2-5-2. 3 części wdechu, dwie części bezdechu, pięć części wydechu, dwie części bezdechu. Mogą być to uderzenia zegara, kroki, uderzenia metronomu lub po prostu liczenie 1, 2, 3 – 1, 2 – 1, 2, 3, 4, 5 i tak dalej.

Wpis został przeczytany 2135 razy 🙂

 Posted by at 08:41

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)